ABD Savunma Bakanı açıkladı; Washington, Kiev’e ilave Patriot füzeleri sağlayacak

T24 Dış Haberler

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 6 milyar dolarlık büyük ek yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya hava savunma sistemleri için ilave Patriot füzeleri sağlayacağını açıkladı.

Lloyd Austin, Kiev’in onlarca uluslararası destekçisinin katıldığı sanal bir toplantının ardından yaptığı açıklamada “Bu, bugüne kadar taahhüt ettiğimiz en büyük güvenlik yardım paketi” dedi.

Füzeler daha önce tedarik edilen Patriot sistemlerini yenilemek için kullanılacak. Pakette ayrıca ulusal gelişmiş karadan havaya füze sistemleri ya da Nasam’lar için daha fazla mühimmat ve batılı hava savunma rampaları, füzeler ve radarların Ukrayna’nın çoğu Sovyet döneminden kalma mevcut silahlarına entegre edilmesi için ilave teçhizat da yer alıyor.

Bu paket, ABD Başkanı Joe Biden‘ın Rusya’nın ilerleyişini durdurmaya çalışan Ukrayna’ya yeni finansman sağlamak için geciken bir tasarıyı imzalamasının hemen ardından açıklanan 1 milyar dolar değerindeki bir diğer paketin ardından bu hafta açıklanan ikinci paket oldu.

Ancak Çarşamba günü açıklanan ve ABD stoklarından temin edilecek malzemelerin yer aldığı 1 milyar dolarlık paketin aksine, bu son yardım savunma sanayinden temin edilecek; yani savaş alanına ulaşması daha uzun sürecek.

ABD’li yetkililer yardım paketinin Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) aracılığıyla finanse edileceğini, bunun da savunma sanayii ile uzun vadeli sözleşmeler yapılmasını gerektirdiğini ve silahların gelmesinin aylar ya da yıllar alabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir