Eğitim-İş’ten müfredat eylemi

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin geri çekilmesi talebiyle eylem yaptı. 

Sloganlar atarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde toplanan grup adına konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, eğitimde her gün şiddet olayıyla karşı karşıya kaldıklarını anlatarak, cuma günü 81 ilde iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi. 

“LAİK EĞİTİMDEN UZAKLAŞTIRACAK”

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli taslağının laik ve bilimsel eğitime, Atatürk devrimlerine ve Cumhuriyet’e aykırı olduğu gerekçesiyle bir araya geldiklerini kaydeden Özbay, taslağın geri çekilmesine ilişkin topladıkları imzaları bugün Bakanlığa teslim edeceklerini söyledi. 

Özbay, yeni müfredat taslağının eğitim sistemini ideolojik bir bakış açısıyla şekillendirme tehdidi taşıdığını, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşarak ezberci ve dogmatik bir eğitim anlayışını teşvik ettiğini vurguladı.

Müfredatların eğitimin anayasası olduğu değerlendirmesinde bulunan Özbay, eğitimin gerçek bileşenleri sürece dahil edilmeden, geçmişin değerlendirmesi ile ihtiyaç analizi yapılmadan, bilimsel tespitler ve pilot uygulama olmadan böyle bir değişiklik yapılamayacağını aktardı. 

ATATÜRK’ÜN BULUNMADIĞI MÜFREDAT OLMAZ

“İçinde Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, yurttaşlığın olmadığı müfredat Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim müfredatı değildir, olamaz, sahtedir” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan sendika üyeleri konuşmaların ardından dağıldı. 

Bu arada gruptakilerin, İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın öldürülmesi nedeniyle siyah “Şiddete Hayır” kokartları taşıdıkları görüldü.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, eylem öncesinde CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile bir araya gelmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir