Bu müzeye sadece kadınlar girebiliyor: Erkeklerin müzeye girmek için öyle bir şey yapması gerekiyor ki…


Tazmanya Eski ve Yeni Sanat Müzesi Salı günü yaptığı açıklamada, kadınların tarih boyunca toplumsal dezavantajlı durumda olduğunu ve bu kararın fırsat eşitliğini desteklediğini iddia etti. Bu nedenle mahkemeden verilen kararın geri çekilmesi istendi.

Sabah gazetesinin haberine göre mahkeme, dinlenme salonuna girişi reddedilen New South Wales sakini Jason Lau’nun açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasının ardından Nisan ayında kararını verdi.

Salonun sanatçılarından Kirsha Kaechele, alanı düzenlemelere “uyumlu” hale getirerek karara itiraz edeceğini söyledi.

Picasso’dan Sidney Nolan’a kadar müzenin en beğenilen eserlerinden bazılarını içeren salon, mahkeme kararının ardından halka kapatıldı.

Kaechele’nin müzeyi sadece kadınların ziyaret etmesi için düşündüğü planlar ise oldukça ilginç. Kaechele, yasal muafiyetler kapsamında kadınlar tuvaleti veya kiliseye dönüştürerek yine sadece kadınların girebileceği bir müze olarak devam etmeyi planlıyor.

Avustralya basınında çıkan haberlerde Kaechele, “Bu, dünya çapında kutlanan bir tuvalet olacak ve erkeklerin onu görmesine izin verilmeyecek” dedi.

Bazı önemli sanat eserlerini ise; bu alanda sergilemeye devam edeceklerini söylendi.

Kaechele’nin oldukça ilginç bir istisnası da bulunuyor. Sadece pazar günleri erkeklerin ütü yapmayı ve çamaşır katlamayı öğrenmeleri için alana girmelerine izin verilecek.

Lau’nun açtığı davayı, Kaechele “kılık değiştirmiş bir lütuf” olarak gördüklerini söyledi.

Kaechele’ye göre; bu karar sayesinde birçok yeni çözüm keşfettiklerini daha iyisine erişmek için zenginleştirici bir deneyim haline geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir