Ripple CEO’su, O 3 Altcoin İçin Beklentileri Yükseltti: Onay Gelecek!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından nihayet onaylanan Bitcoin ETF’leri kripto para piyasasını hareketlendirirken, bir yandan da kriptoya bakış açısında yaşanan değişiklikler merak uyandırıyor. Ancak Başkan Joe Biden’ın vaat ettiği SEC’in SAB 121 politikasının kaldırılmasını veto etmesiyle kripto para düzenlemeleri konusunda belirsizlik devam ediyor. Bu sırada diğer altcoinlere yönelik ETF’lerin piyasaya girip girmeyecğei konusunda tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalara katkıda bulunan ünlü kişilerden biri, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse oldu. Zira Garlinghouse; XRP, ADA ve SOL için de ETF’lerin işleme gireceğini düşünmekte. İşte detaylar…

Ripple CEO’su, kritik açıklamalar yaptı: XRP, ADA, SOL’e yeşil ışık

Bu belirsiz ortamda Ripple, kararlılığını sürdürüyor. Şirketin yakın zamanda Fairshake isimli şirkete yaptığı 25 milyon dolarlık yatırım, bu bağlılığın altını çiziyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Consensus 2024 konferansında verdiği röportajda konuyla ilgili şunları söyledi:

Kripto para piyasası söz konusu olduğunda ABD’nin politika ve düzenleme ortamında rekabetçi olması önemlidir. Ancak SEC ve başkanı Gary Gensler, bazen birbirleriyle çelişen davalar açarak piyasaya kafa karışıklığı yaratıyor.

Garlinghouse, bu sözleriyle kripto paraları dahil eden değişen bir finansal ortamda, güncel olmayan politikalarla hareket eden siyasetçilerin zor durumda kalabileceğine işaret ediyor. Garlinghouse, röportajda ayrıca Solana (SOL), Cardano (ADA) ve tabii ki XRP gibi önde gelen kripto paraların her biri için birer ETF ihtimalini de masaya yatırdı. Yöneticiye göre:

XRP ETF’i de, Solana ETF’i de, Cardano ETF’i de gelecek. Bu kaçınılmaz ve sadece zaman meselesi.

XRP ETF’i ihtimaller dahilinde mi?

XRP ETF ihtimalini dile getiren tek isim Garlinghouse değil. Kısa süre önce CNBC’nin “Fast Money” programında Brian Kelly, ABD’de bir sonraki spot ETF’e sahip olabilecek kripto para olarak Solana’yı işaret ederek tartışmayı alevlendirmişti. ARK Invest CEO’su Cathie Wood da benzer düşüncelere katılarak, Bitcoin ETF onayının kripto paraların artık bir seçim meselesi haline geldiğine dikkat çekti.

Bu gelişmeler, SEC’in kısıtlamalarına rağmen ABD’nin kripto para benimsenmesinde büyük adımlar attığı anlamına geliyor. Özellikle yaklaşmakta olan başkanlık seçimleri bağlamında bu durum daha da önem arz ediyor. Garlinghouse da Wood’un sözlerini şöyle destekliyor:

Kripto paraların başkanlık seçimlerinin konusu haline gelmesi beni şaşırtmadı.

Önümüzdeki süreçte neler olacak?

Siyasi ilgi çekmenin ötesinde, Ripple CEO’su Gensler’in yanıltıcı düzenleme yaklaşımını eleştirerek, SEC’in kripto para piyasasına haksızlık ettiğine de inanıyor. Ayrıca ABD’de düzenleyici netliğin olmamasının, hem kurumların hem de bireylerin gelişmekte olan kripto varlık piyasasına girişinde önemli bir engel oluşturduğunu savunuyor. Garlinghouse sözlerini şöyle bitiriyor:

ABD’nin kripto para birimleri için akıllı kurallar geliştirmesi ve önde gelen diğer ekonomileri yakalaması kritik önem taşıyor.

Bu haber, XRP ETF beklentilerini yükseltirken, kripto para piyasasının geleceğine dair tartışmaları da alevlendiriyor. ABD’nin kripto paraya bakış açısındaki belirsizliğin ise seçimlere kadar devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir